O kom sa hovorí, že zomrel, býva dlho živý. Pre slávneho nemeckého boxerského šampióna Maxa Schmelinga to platí so všetkým. Pred 81 rokmi informovali agentúry, že padol v boji na Kréte, nakoniec sa ale dožil bezmála stovky.
Max Schmeling (1905-2005) bol členom nemeckého výsadku, ktorý počas druhej svetovej vojny v rámci operácie Merkúr zoskočil za úsvitu 20. mája 1941 nad Krétou. Ako sa nakoniec ukázalo, pre 35-ročného majstra sveta v ťažkej váhe z rokov 1930 až 1932, ktorý bol v Nemecku športovou ikonou a proti svojej vôli aj nástrojom nacistickej propagandy, to bola jediná bojová misia.
Pre Anny Ondrákovú bola mylná správa a manželovej smrti šok
Nemecké straty boli značné: z 10 000 vysadených parašutistov ich bolo ešte toho istého večera bojaschopných už len 6000. Schmeling si nakoniec ani nevystrelil: pristál na vinici a na skalnatom povrchu si poranil meniskus a chrbticu, čo boli v dôsledku predchádzajúcej športovej kariéry jeho hlavnej telesnej slabiny .
Tým Schmelingova krétska bojová misia skončila. Mal ale šťastie v nešťastí: dostal sa do lazaretu, kde ho ošetrili a kvôli úplavici následne izolovali. Dvadsaťosem mája 1941 potom agentúry vydali mylnú správu, že Schmeling padol v boji. Pre jeho manželku, českú herečku Anny Ondrákovú, to bol šok.
Deň nato sa ale všetko vysvetlilo a nacistický minister propagandy Joseph Goebbels poznamenal: „Tak Schmeling je nakoniec stále nažive a leží v lazarete v Aténach. Zavolal som to Anny Ondrákovej a bola šťastím bez seba. Však si prežila svoje.“
Schmeling sa z infekcie nakoniec vylízal a naďalej už bol vedený ako nepoužiteľný na vojnové operácie. Ešte mu stihli dať Železný kríž II. triedy a zvyšok vojny si odkrútil väčšinou ako príslušník strážnej služby. Nacistický režim nechcel riskovať, že by svetovo preslávený boxer mohol zahynúť.
Boxerský šampión zbohatol na Coca-Cole
Schmeling sa narodil v roku 1905, v šestnástich začal boxovať av roku 1924 už nastupoval do ringu ako profesionál. Tri roky nato bol majstrom Európy a 12. júna 1930 vybojoval svetový titul v ťažkej váhe proti Jackovi Sharkeymu. Nie knokautom alebo na body, ale len vďaka tomu, že bol súper diskvalifikovaný za úder pod pás. V roku 1931 Schmeling titul obhájil, v roku 1932 potom o neho v zápase so Sharkeyom opäť prišiel.
V jeho najslávnejšom zápase 19. júna 1936 v New Yorku proti Joeovi Louisovi o titul nešlo. Schmeling zvíťazil knokautom v poslednom kole. V odvete v roku 1938, kedy sa už bojovalo o titul, ale poslal Louis Schmelinga k zemi hneď v prvom kole.
Po vojne už mal Schmeling svoje najlepšie boxerské roky za sebou a dal sa na podnikanie. Po niekoľkých neúspešných pokusoch zbohatol ako zástupca spoločnosti Coca-Cola v Nemecku.
Do NSDAP nikdy nevstúpil as nacistami nechcel mať nič spoločné. Po vojne sa navyše preukázalo, že pomáhal prenasledovaným Židom. Schmeling zomrel v roku 2005, do guľatej stovky mu chýbalo necelých osem mesiacov. Svoju milovanú Anny prežil bezmála o 18 rokov.