21.7 C
Brno
Pondělí, 21 dubna, 2025
DomůAuto MotoPočet dobíjacích staníc v Česku rastie

Počet dobíjacích staníc v Česku rastie

Elektromobilita je módnym trendom, ktorý sa nevyhol ani Českej republike. Aktuálna evidencia ministerstva priemyslu a obchodu hovorí o počte 978 dobíjacích staníc a 1908 nabíjacích bodoch. Skutočný počet však bude najskôr o niekoľko stoviek vyšší.

Na nesúlad medzi štatistikou MPO a realitou upozorňuje napríklad Damir Duraković, generálny riaditeľ nákupnej aliancie Axigon. Tá je aktívna napríklad na trhu tankovacích kariet vrátane dobíjania elektromobilov. „Podľa evidencie MPO prevádzkujú najväčší zriaďovatelia v Česku, ČEZ, E.ON a PRE, dohromady takmer 630 staníc. V reáli je to však teraz už viac ako 950 dobíjačiek. Je tak zrejmé, že celkový počet už prekročil úroveň jednej tisícky staníc,“ uviedol Damir Duraković.

Napríklad len Pražská energetika (PRE) sprevádzkovala od konca januára cez 40 ďalších nabíjačiek av prevádzke ich teraz má viac ako 360. Spoločnosť plánuje do konca roka uviesť do prevádzky ďalších 90 staníc. Nedávno sa PRE pochválila spustením ultra rýchlej dobíjacej stanice s výkonom 300 kilowattov. Nachádza sa pri supermarkete Lidl v Prahe-Čakoviciach.

E.ON sprevádzkoval za posledné dva mesiace viac ako 20 staníc. „Aktuálne máme v prevádzke 198 verejných staníc, ďalších 136 je vo výstavbe a väčšina z nich by mala byť spustená do konca tohto roka,“ opisuje Martin Klíma, vedúci oddelenia Mobility Services spoločnosti E.ON Energie. Medzi novinky patria dobíjacie stanice s vlastnou fotovoltaickou elektrárňou, prvú E.ON postavil v Břeclavi av Prahe.
Rýchly rozvod dobíjacej infraštruktúry potvrdzuje aj najnovšia analýza EV Readiness Index, ktorú každoročne zverejňuje leasingová spoločnosť LeasePlan. V Česku v roku 2021 vzrástol priemerný počet dobíjacích staníc na jeden tisíc obyvateľov na 0,25 stanice, zatiaľ čo v roku 2020 to bolo iba 0,09 stanice. Spolu so Švédskom, Rakúskom a Švajčiarskom patríme medzi štvoricu európskych krajín, ktoré počas jedného roka v budovaní dobíjacej infraštruktúry najviac pokročili.

Naopak počet verejných čerpacích staníc, zameraných hlavne na predaj benzínu a nafty, sa v posledných rokoch prakticky nemení. Aktuálna štatistika MPO uvádza počet 2847 čerpacích staníc na slovenskom území.
„Teraz dochádza iba k drobným nárastom či poklesom, keď sa občas nová pumpa otvorí alebo zavrie, prípadne nastávajú korekcie chýb v databáze ministerstva. Tá totiž môže obsahovať stanice, ktoré už roky nefungujú, ale z evidencie neboli odstránené, pretože to ministerstvu nikto neoznámil,“ vysvetľuje predseda Únie nezávislých petrolejárov SR Ivan Indráček.


Tip redakcie: Hľadáte inšpiráciu a moderné trendy?


zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek