16.7 C
Brno
Pátek, 24 března, 2023
DomůAuto MotoPredaj áut v Rusku a Číne prudko padá. Ale z iných príčin

Predaj áut v Rusku a Číne prudko padá. Ale z iných príčin

Predaj osobných a ľahkých úžitkových áut v Rusku v apríli medziročne klesol o 78,5 percenta na 32 706 vozidiel. Oznámilo to dnes podnikateľské združenie AEB. Vplyv na prepad záujmu o nákup áut má najmä vysoká inflácia a dôsledky tvrdých sankcií, ktoré na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu uvalili západné krajiny.

Predaj áut v Rusku klesá už dlhšiu dobu. V marci sa medziročne prepadol o 63 percent na 55 129 vozidiel, v celom prvom štvrťroku predaj klesol o 28 percent na 277 332 vozidiel.

Predaj vozidiel Škoda klesol o 89 percent na 1104. Škoda Auto začiatkom marca oznámila, že kvôli ruskej invázii na Ukrajinu preruší výrobu vo svojich ruských závodoch v Kaluge a Nižnom Novgorode a zastaví export vozidiel do Ruska. V minulom roku pre ňu bolo Rusko druhým najväčším trhom.

Predaj áut klesol aj v Číne
Celkový predaj áut v Číne sa v apríli kvôli protipandemickým uzáverám prepadol medziročne o 48 percent. Uviedol to dnes čínsky zväz výrobcov automobilov CAAM, ktorý pritom zohľadnil osobné aj úžitkové vozidlá. Prudko ale vzrástol predaj elektromobilov. Úhrnný mesačný objem predaja bol však najnižší za posledných desať rokov, čo podľa agentúry Reuters ilustruje ekonomickú daň politiky nulovej tolerancie voči šíreniu koronaviru.

Zväz CAAM v utorok informoval, že predaj nových osobných áut v apríli klesol o 36 percent na 1,06 milióna. Celkovo sa predaj vozidiel v prvých štyroch mesiacoch tohto roku na najväčšom svetovom automobilovom trhu medziročne znížil o 12 percent.

Predaj áut na alternatívny pohon, v Číne označovaných ako NEV (New Energy Vehicles), sa v apríli zvýšil o 45 percent a za prvé štyri mesiace roku sa viac ako zdvojnásobil. Tomuto rýchlo rastúcemu segmentu teraz v Číne dominujú domáce automobilky. Najviac sa v tomto odvetví darilo podniku BYD, ktorý v prvých štyroch mesiacoch tohto roku zaznamenala nárast predaja o 164 percent.

Americkú Teslu naopak brzdili problémy s dodávkami. V apríli sa jej v Číne tržby prepadli o 98 percent a vývoz klesol na nulu, pretože uzávera Šanghaja narušila logistiku napojenú na závod Tesly.

Zväz CAAM a niektorí analytici očakávajú, že výroba a dopyt začnú v najbližších týždňoch doháňať straty z apríla, kedy boli v desiatkach čínskych miest úplné alebo čiastočné uzávery.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek