12.5 C
Brno
Pátek, 24 března, 2023
DomůAuto MotoNafta zrejme bude opäť lacnejšia ako benzín. Avšak za cenu výrazného zdraženia...

Nafta zrejme bude opäť lacnejšia ako benzín. Avšak za cenu výrazného zdraženia Naturalu 95

Ruská agresia na Ukrajine vyhnala ceny pohonných hmôt do rekordných úrovní. Pretože je nafta strategická komodita, dynamika jej zdražovania bola výrazne vyššia, a preto je od marca o niekoľko korún na litri drahšia ako benzín. Plošné ceny palív, ktoré spravidla indikujú ďalší vývoj štandardných cien na stojanoch čerpacích staníc, ale naznačujú návrat k normálnemu stavu. Natural 95, ktorý je zaťažený vyššou spotrebnou daňou, by mal byť podľa predikcií čoskoro opäť drahší ako nafta.
Ceny benzínu a nafty pokorili krátko po ruskej invázii na Ukrajinu hranicu 40 korún za liter a ďalej rástli k rekordným výšinám.

„Výraznejším tempom zdražovala nafta, pretože ide o strategickú a pre priemysel nepostrádateľnú komoditu. Aj napriek tomu, že vlani klesla spotrebná daň pri nafte o korunu, je tak jej priemerná cena v posledných dvoch mesiacoch o 2 až 3 koruny vyššia ako pri benzíne,“ opisuje Damir Duraković, generálny riaditeľ nákupnej aliancie Axigon, ktorá je autorizovaným distribútorom tankovacích kariet Shell.

Ceny pohonných hmôt aktuálne stúpajú už niekoľkokrát v rade.

„Oproti doterajšiemu vývoju je ale vyššia dynamika zdražovania viditeľná pri benzíne. V medzitýždennom porovnaní vzrástla priemerná cena Naturalu 95 o viac ako 60 halierov, cena nafty je nižšia o jednotky halierov. Cenový rozdiel medzi oboma palivami poklesol o 70 halierov na 1,50 korún na liter,“ hovorí Duraković a dodáva, že plošné ceny palív určené pre firemných zákazníkov indikujú ďalšie výraznejšie zdraženie benzínu.

Takzvané plošné ceny palív vyhlasujú petrolejári spravidla na týždennej báze pre firemných zákazníkov. Platí univerzálne v danej sieti čerpacích staníc bez ohľadu na bežné totemové ceny a lokálne cenové výkyvy.

Zatiaľ čo štandardné ceny na stojanoch čerpacích staníc majú obvykle určitú zotrvačnosť, plošné ceny bezprostredne reflektujú vývoj na trhoch a väčšinou tak môžu byť dobrým ukazovateľom, kam sa v najbližšom čase bežné ceny na stojanoch čerpačiek posunú.

Už na začiatku marca tak v nadväznosti na ruskú okupáciu vzrástla napríklad plošná cena nafty v sieti Shell pre firmy združené v Axigone o viac ako 5 korún za liter doslova zo dňa na deň. Tým predpovedala hneď v úvode ruskej agresie následný bezprecedentný rast cien palív.

„V súčasnosti pozorujeme podobný trend pri Naturale 95. Zatiaľ čo plošná cena nafty pre držiteľov nami poskytovaných tankovacích kariet sa v sieti Shell oproti začiatku mája prakticky nezmenila, liter Naturalu 95 zdražil takmer o 3 koruny. V tomto týždni je tak benzín pre firemných zákazníkov už drahší ako nafta, a to o 30 halierov na litre,“ dopĺňa Damir Duraković.

Predpokladá, že v nasledujúcich týždňoch sa tento trend premietne aj do štandardných cien palív pre koncových zákazníkov.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek