16.7 C
Brno
Pátek, 24 března, 2023
DomůŠportPastrňák posilní českú reprezentáciu, Simon naopak predčasne končí

Pastrňák posilní českú reprezentáciu, Simon naopak predčasne končí

Českých hokejistov posilnia na majstrovstvách sveta vo Fínsku útočníci David Pastrňák z Bostonu a pravdepodobne aj David Kämpf z Toronta. Uviedol to generálny manažér tímu Petr Nedvěd. Na turnaji naopak dohral iný útočník Dominik Simon, ktorý už kvôli osobným dôvodom odcestoval z dejiska turnaja.

„Bolo to celkom jednoduché, záujem reprezentovať mali obaja. Len tam bol pre nás samozrejme trochu strašiak pri Paste, úplne stopercentný zdravotne nebol, takže sme nemali úplnú istotu, či u doktorov na výstupnej prehliadke prejde. Ale podľa toho, ako hral v play off, bolo evidentné, že ho to veľmi nelimituje a jeho stav sa sto percentám blíži. Nakoniec sa to podarilo, výstupné zdravotné testy u neho prebehli bez problémov a od Bruins dostal zelenú. Všetci vnímame veľmi pozitívne, že chlapci dorazia,“ uviedol Nedvěd.

Čoskoro dvadsaťšesťročného Pastrňáka čaká štvrtý svetový šampionát v kariére. Predstavil sa na turnajoch v rokoch 2016 až 2018. K národnému tímu sa môže pripojiť vďaka vyradeniu Bruins v prvom kole play off NHL v súboji s Carolinou. Hurricanes vyhrali siedmy rozhodujúci zápas v noci na nedeľu 3:2, pričom Pastrňák bol posledným úspešným strelcom celej série. Vyradenie ale neodvrátil.

V základnej časti ročníka si Pastrňák pripísal 77 bodov v 72 zápasoch za 40 gólov a 37 asistencií, v štvrtej sezóne po sebe tak mal priemer aspoň bod na zápas. Za sedem štartov v play off pridal šesť bodov (3+3).

Pokiaľ všetko pôjde podľa plánu, už v stredu by mal Pastrňák s tímom trénovať a mohol by nastúpiť do štvrtkového zápasu proti Lotyšsku. „Uvidíme po prílete, nemá cenu niečo uponáhľať, rozhodnúť sa musia v prvom rade tréneri a Pasta. Dáme mu priestor, uvidíme, ako sa bude po prílete cítiť,“ nechcel Nedvěd predbiehať.

Ponúka sa Pastrňákovo spojenie s bývalým parťákom z Bostonu Davidom Krejčím, lenže práve prvá útočná formácia, v ktorej Krejčího dopĺňajú Roman Červenka a mladý Matej Blümel, fungovala doteraz na výbornú. „Naša prvá lajna hrá zatiaľ vynikajúci hokej, ale samozrejme spojenie Krajčíra s Pastou dáva zmysel. Toto rozhodnutie budú ale riešiť tréneri,“ uviedol Nedvěd.

Na súpiske národného tímu zostáva posledné voľné miesto, ktoré by mal podľa Nedvěda zaplniť s najväčšou pravdepodobnosťou Kämpf. „Odohral celé play off bez zranení a cíti sa výborne. Ešte musíme počkať na finálne potvrdenie od Toronta, ale na 99 percent by mal do dejiska majstrovstiev doraziť vo štvrtok,“ povedal Nedvěd.

V hre bol aj Pastrňákov spoluhráč Tomáš Nosek, prednosť však nakoniec dostal Kämpf. „Sú to podobní hráči. Ako Kämpfík, tak aj Nosíno hrajú veľmi podobnú rolu v sezóne. David bol v Toronte viac vyťažený, hral tam väčšiu rolu, čo v našom rozhodovaní tiež hralo svoju úlohu. David je vynikajúci hráč do útoku aj obrany. Ukazoval to celú sezónu v Toronte, jeho vyťaženie bolo naozaj veľké. Hrá veľa proti najlepším lajnám súpera a tiež oslabeniu, takže to je presne hráč, ktorého potrebujeme,“ vysvetlil Nedvěd.

Naopak do turnaja vo Fínsku už nezasiahne Simon. „Odpojil sa z osobných dôvodov. Je to pre nás strata, ale vplyv na chod mužstva to nemá. Skrátka sa stalo. Keďže ide o veľmi citlivú osobnú záležitosť a rešpektujeme Dominikovo súkromie, prosíme o pochopenie, že sa k celej záležitosti nebudeme viac vyjadrovať,“ povedal Nedvěd.

Zdravotný stav brankára Lukáša Dostála, ktorý mal v pondelok podstúpiť podrobnejšie vyšetrenie bližšie nešpecifikovaného zranenia, zostáva zahalený otáznikmi. „Zatiaľ nie je nič nové. Posledné miesto v útoku sme pre brankára nechať nemohli, regule nám to nepovolili, takže to na programe dňa nebolo,“ povedal Nedvěd s tým, že na súpisku doposiaľ nezapísaní útočníci Petr Kodýtek s Petrom Holíkom zatiaľ zostávajú s tímom, než dorazia posledné ohlásené posily.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek