16.7 C
Brno
Pátek, 24 března, 2023
DomůMužiEurópsku úniu sužuje rekordná inflácia

Európsku úniu sužuje rekordná inflácia

Miera inflácie v Európskej únii v apríli vystúpila na rekordných 8,1 percenta, čo je o tri desatiny percentuálneho bodu viac ako v marci. Vo svojej správe to v stredu oznámil európsky štatistický úrad Eurostat. Česká republika má z členských krajín Únie tretiu najvyššiu infláciu, v apríli predstavovala 13,2 percenta. V eurozóne inflácia zostala na 7,4 percenta.
Najviac k ročnej inflácii prispeli v eurozóne energie (+3,70 percentuálneho bodu), služby (+1,38 bodu) a kategórie potraviny, alkohol a tabak (+1,35 bodu). Neenergetický priemyselný tovar prispel podielom 1,02 percentuálneho bodu.

Vlani v apríli bola miera inflácie v EÚ na dvoch percentách. V krajinách platiacich eurom potom predstavovala 1,6 percenta. Medzimesačne sa ceny tento rok v apríli v EÚ zvýšili o 0,8 percenta, v eurozóne potom o 0,6 percenta.

Najnižšiu infláciu tento rok v apríli mali Francúzsko a Malta, obe 5,4 percenta, ďalej Fínsko (5,8 percenta) a Taliansko (6,3 percenta).

Naopak najvyššia inflácia bola v Estónsku (19,1 percenta), Litve (16,6 percenta) av Českej republike. Nad desiatimi percentami je aj v Lotyšsku, Bulharsku, Rumunsku, Poľsku, v Holandsku a na Slovensku.

V porovnaní s marcom ročná inflácia v troch členských krajinách klesla, v dvoch zostala rovnaká a vo zvyšných 22 sa zvýšila.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek